Vishay Dale CRCW040242K2FKTD
Part No.:
CRCW040242K2FKTD
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
Chuangxin CloudCRCW040242K2FKTD.pdf
Description:
RES SMD 42.2K OHM 1% 1/16W 0402
Series:
D/CRCW
Package/Case:
0402 (1005 Metric)
Resistance:
42.2 kOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.063W, 1/16W
Features:
Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
AEC-Q200
Ratings:
0402
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
0.016" (0.40mm)
Datasheet:
1. How to order CRCW040242K2FKTD on Chuangxin Cloud?
3. Are the CRCW040242K2FKTD price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CRCW040242K2FKTD?
Image CRCW040242K2FKTD
Part Number CRCW040242K2FKTD
Manufacturer Vishay Dale
Series D/CRCW
Package/Case 0402 (1005 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Resistance 42.2 kOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.063W, 1/16W
Composition Thick Film
Features Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package AEC-Q200
Ratings 0402
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)