Vishay Dale CRCW0100240RFREL
Part No.:
CRCW0100240RFREL
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
01005 (0402 Metric)
Datasheet:
Chuangxin CloudCRCW0100240RFREL.pdf
Description:
RES 240 OHM 1% 1/32W 01005
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
CRCW01005 e3
Package/Case:
01005 (0402 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
240 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.03W, 1/32W
Composition:
Thick Film
Features:
Temperature Coefficient:
±250ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
Ratings:
1005
Size / Dimension:
0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max):
0.006" (0.15mm)
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
Datasheet:
1. How to order CRCW0100240RFREL on Chuangxin Cloud?
3. Are the CRCW0100240RFREL price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CRCW0100240RFREL?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image CRCW0100240RFREL
Part Number CRCW0100240RFREL
Manufacturer Vishay Dale
Series CRCW01005 e3
Package/Case 01005 (0402 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Resistance 240 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.03W, 1/32W
Composition Thick Film
Features -
Temperature Coefficient ±250ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Ratings 1005
Size / Dimension 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max) 0.006" (0.15mm)