TE Connectivity Passive Product CPF0603B120RE1
Part No.:
CPF0603B120RE1
Manufacturer:
TE Connectivity Passive Product
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
Chuangxin CloudCPF0603B120RE1.pdf
Description:
RES SMD 120 OHM 0.1% 1/16W 0603
Manufacturer:
Series:
CPF, Neohm
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
120 Ohms
Tolerance:
±0.1%
Power (Watts):
0.063W, 1/16W
Composition:
Thin Film
Features:
Temperature Coefficient:
±25ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Ratings:
0603
Size / Dimension:
0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
0.022" (0.55mm)
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
Datasheet:
1. How to order CPF0603B120RE1 on Chuangxin Cloud?
3. Are the CPF0603B120RE1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CPF0603B120RE1?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image CPF0603B120RE1
Part Number CPF0603B120RE1
Manufacturer TE Connectivity Passive Product
Series CPF, Neohm
Package/Case 0603 (1608 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Resistance 120 Ohms
Tolerance ±0.1%
Power (Watts) 0.063W, 1/16W
Composition Thin Film
Features -
Temperature Coefficient ±25ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Ratings 0603
Size / Dimension 0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)