TE Connectivity Passive Product CPF0402B4R42E1
Part No.:
CPF0402B4R42E1
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
Chuangxin CloudCPF0402B4R42E1.pdf
Description:
CPF 0402 4R42 0.1% 25PPM 1K RL
Series:
CPF
Package/Case:
0402 (1005 Metric)
Resistance:
4.42 Ohms
Tolerance:
±0.1%
Power (Watts):
0.063W, 1/16W
Temperature Coefficient:
±25ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Ratings:
0402
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
0.014" (0.35mm)
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
Datasheet:
1. How to order CPF0402B4R42E1 on Chuangxin Cloud?
3. Are the CPF0402B4R42E1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CPF0402B4R42E1?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image CPF0402B4R42E1
Part Number CPF0402B4R42E1
Manufacturer TE Connectivity Passive Product
Series CPF
Package/Case 0402 (1005 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Resistance 4.42 Ohms
Tolerance ±0.1%
Power (Watts) 0.063W, 1/16W
Composition Thin Film
Features -
Temperature Coefficient ±25ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Ratings 0402
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) 0.014" (0.35mm)