KEMET CKC18X682MCGAC7210
Part No.:
CKC18X682MCGAC7210
Datasheet:
Chuangxin CloudCKC18X682MCGAC7210.pdf
Description:
KC-LINK 1812 6.8NF 500VDC C0G
Series:
KC Link Comm C0G
Capacitance:
6800 pF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
500V
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Features:
Low ESL, Soft Termination, High Voltage, High Temperature
Ratings:
Applications:
Boardflex Sensitive
Size / Dimension:
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.061" (1.55mm)
Datasheet:
1. How to order CKC18X682MCGAC7210 on Chuangxin Cloud?
3. Are the CKC18X682MCGAC7210 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CKC18X682MCGAC7210?
Image CKC18X682MCGAC7210
Part Number CKC18X682MCGAC7210
Manufacturer KEMET
Series KC Link Comm C0G
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 6800 pF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 500V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Features Low ESL, Soft Termination, High Voltage, High Temperature
Ratings -
Applications Boardflex Sensitive
Package / Case 1812 (4532 Metric)
Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.061" (1.55mm)