KEMET CKC18C562JCGACAUTO
Part No.:
CKC18C562JCGACAUTO
Datasheet:
Chuangxin CloudCKC18C562JCGACAUTO.pdf
Description:
KC-LINK 1812 5.6NF 500VDC C0G
Series:
KC Link Auto C0G
Capacitance:
5600 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
500V
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
Size / Dimension:
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.055" (1.40mm)
Datasheet:
1. How to order CKC18C562JCGACAUTO on Chuangxin Cloud?
3. Are the CKC18C562JCGACAUTO price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CKC18C562JCGACAUTO?
Image CKC18C562JCGACAUTO
Part Number CKC18C562JCGACAUTO
Manufacturer KEMET
Series KC Link Auto C0G
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 5600 pF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 500V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Features Low ESL, High Voltage, High Temperature
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Package / Case 1812 (4532 Metric)
Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.055" (1.40mm)