KEMET CKC18C512KWGACAUTO
Part No.:
CKC18C512KWGACAUTO
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudCKC18C512KWGACAUTO.pdf
Description:
KC-LINK 1812 5.1NF 650VDC C0G
Manufacturer:
KEMET
Series:
KC Link Auto C0G
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
5100 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
650V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Features:
Low ESL, High Voltage, High Temperature
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
1812 (4532 Metric)
Size / Dimension:
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.055" (1.40mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
Datasheet:
1. How to order CKC18C512KWGACAUTO on Chuangxin Cloud?
3. Are the CKC18C512KWGACAUTO price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CKC18C512KWGACAUTO?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image CKC18C512KWGACAUTO
Part Number CKC18C512KWGACAUTO
Manufacturer KEMET
Series KC Link Auto C0G
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 5100 pF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 650V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Features Low ESL, High Voltage, High Temperature
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1812 (4532 Metric)
Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.055" (1.40mm)