Cvilux USA CI2504S0000
Part No.:
CI2504S0000
Manufacturer:
Cvilux USA
Category:
Rectangular Connector Housings
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudCI2504S0000.pdf
Description:
CONN RCPT HSG 4POS 2.50MM
Manufacturer:
Cvilux USA
Series:
CI25
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Connector Type:
Receptacle
Contact Type:
Female Socket
Number of Positions:
4
Pitch:
0.098" (2.50mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Contact Termination:
Crimp
Fastening Type:
Friction Lock
Color:
Natural
Features:
Insulation Material:
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C
Datasheet:
Chuangxin CloudCI2504S0000.pdf
1. How to order CI2504S0000 on Chuangxin Cloud?
3. Are the CI2504S0000 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CI2504S0000?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of CI2504S0000.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image CI2504S0000
Part Number CI2504S0000
Manufacturer Cvilux USA
Series CI25
Packaging Bag
Product Status Active
Connector Type Receptacle
Contact Type Female Socket
Number of Positions 4
Pitch 0.098" (2.50mm)
Number of Rows 1
Row Spacing -
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Contact Termination Crimp
Fastening Type Friction Lock
Color Natural
Features -
Insulation Material Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Operating Temperature -25°C ~ 85°C