CTS-Frequency Controls CHT70C3742PLT
Part No.:
CHT70C3742PLT
Manufacturer:
CTS-Frequency Controls
Category:
Oscillators
Package:
4-SMD, No Lead
Datasheet:
Chuangxin CloudCHT70C3742PLT.pdf
Description:
XTAL OSC XO 37.4000MHZ HCMOS TTL
Manufacturer:
CTS-Frequency Controls
Series:
CHT70
Package/Case:
4-SMD, No Lead
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Base Resonator:
Crystal
Type:
XO (Standard)
Frequency:
37.4 MHz
Function:
Enable/Disable
Output:
HCMOS, TTL
Voltage - Supply:
3.3V
Frequency Stability:
±100ppm
Absolute Pull Range (APR):
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Spread Spectrum Bandwidth:
Current - Supply (Max):
40mA
Ratings:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.055" (1.40mm)
Datasheet:
1. How to order CHT70C3742PLT on Chuangxin Cloud?
3. Are the CHT70C3742PLT price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CHT70C3742PLT?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of CHT70C3742PLT.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image CHT70C3742PLT
Part Number CHT70C3742PLT
Manufacturer CTS-Frequency Controls
Series CHT70
Package/Case 4-SMD, No Lead
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Base Resonator Crystal
Type XO (Standard)
Frequency 37.4 MHz
Function Enable/Disable
Output HCMOS, TTL
Voltage - Supply 3.3V
Frequency Stability ±100ppm
Absolute Pull Range (APR) -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Spread Spectrum Bandwidth -
Current - Supply (Max) 40mA
Ratings -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.055" (1.40mm)