Cosel USA, Inc. CHS1204805-B
Part No.:
CHS1204805-B
Manufacturer:
Cosel USA, Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
8-DIP Module
Datasheet:
Chuangxin CloudCHS1204805-B.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 5V 120W
Manufacturer:
Cosel USA, Inc.
Series:
CHS (120W)
Package/Case:
8-DIP Module
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
36V
Voltage - Input (Max):
76V
Voltage - Output 1:
5V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
24A
Power (Watts):
120 W
Voltage - Isolation:
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Remote On/Off, OCP, OVP
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency:
93%
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Control Features:
Approval Agency:
Standard Number:
Datasheet:
1. How to order CHS1204805-B on Chuangxin Cloud?
3. Are the CHS1204805-B price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CHS1204805-B?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of CHS1204805-B.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image CHS1204805 CHS1204805-B
Part Number CHS1204805 CHS1204805-B
Manufacturer Cosel USA, Inc. Cosel USA, Inc.
Series CHS (120W) CHS (120W)
Package/Case 8-DIP Module 8-DIP Module
Packaging Box Box
Product Status Active Active
Type Isolated Module Isolated Module
Number of Outputs 1 1
Voltage - Input (Min) 36V 36V
Voltage - Input (Max) 76V 76V
Voltage - Output 1 5V 5V
Voltage - Output 2 - -
Voltage - Output 3 - -
Voltage - Output 4 - -
Current - Output (Max) 24A 24A
Power (Watts) 120 W 120 W
Voltage - Isolation - -
Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial)
Features Remote On/Off, OCP, OVP Remote On/Off, OCP, OVP
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating) -40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency 93% 93%