KEMET CDR31BP101BFUR
Part No.:
CDR31BP101BFUR
Manufacturer:
KEMET
Description:
CAP CER 100PF 100V 1% BP 0805
Manufacturer:
KEMET
Series:
Military, MIL-PRF-55681, CDR31
Packaging:
Bulk
Capacitance:
100 pF
Tolerance:
±1%
Voltage - Rated:
100V
Temperature Coefficient:
BP
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Failure Rate:
R (0.01%)
Package / Case:
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.051" (1.30mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order CDR31BP101BFUR on Chuangxin Cloud?
3. Are the CDR31BP101BFUR price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CDR31BP101BFUR?
Image CDR31BP101BFUR
Part Number CDR31BP101BFUR
Manufacturer KEMET
Series Military, MIL-PRF-55681, CDR31
Packaging Bulk
Product Status Active
Capacitance 100 pF
Tolerance ±1%
Voltage - Rated 100V
Temperature Coefficient BP
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings -
Applications High Reliability
Failure Rate R (0.01%)
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.051" (1.30mm)