KEMET CDR02BX103BKUS7370
Part No.:
CDR02BX103BKUS7370
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudCDR02BX103BKUS7370.pdf
Description:
CAP CER 10000PF 100V BX 1805
Manufacturer:
KEMET
Series:
Military, MIL-PRF-55681, CDR02
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
10000 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
100V
Temperature Coefficient:
BX
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
High Reliability
Failure Rate:
S (0.001%)
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
1805 (4512 Metric)
Size / Dimension:
0.180" L x 0.050" W (4.57mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.055" (1.40mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
Datasheet:
1. How to order CDR02BX103BKUS7370 on Chuangxin Cloud?
3. Are the CDR02BX103BKUS7370 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CDR02BX103BKUS7370?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image CDR02BX103BKUS7370
Part Number CDR02BX103BKUS7370
Manufacturer KEMET
Series Military, MIL-PRF-55681, CDR02
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 10000 pF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 100V
Temperature Coefficient BX
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings -
Applications High Reliability
Failure Rate S (0.001%)
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1805 (4512 Metric)
Size / Dimension 0.180" L x 0.050" W (4.57mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.055" (1.40mm)