KYOCERA AVX CCR06CG103FS
Part No.:
CCR06CG103FS
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudCCR06CG103FS.pdf
Description:
CAP CER RADIAL
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
Military, MIL-PRF-20, CCR06
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
10000 pF
Tolerance:
±1%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
High Reliability
Failure Rate:
S (0.001%)
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial
Size / Dimension:
0.290" L x 0.090" W (7.37mm x 2.29mm)
Height - Seated (Max):
0.300" (7.62mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)
Lead Style:
Straight
Datasheet:
1. How to order CCR06CG103FS on Chuangxin Cloud?
3. Are the CCR06CG103FS price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CCR06CG103FS?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of CCR06CG103FS.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image CCR06CG103FS CCR06CG103FSTR2 CCR06CG103FSTR1 CCR06CG103FSVTR2 CCR06CG103FSVTR1
Part Number CCR06CG103FS CCR06CG103FSTR2 CCR06CG103FSTR1 CCR06CG103FSVTR2 CCR06CG103FSVTR1
Manufacturer KYOCERA AVX KYOCERA AVX KYOCERA AVX KYOCERA AVX KYOCERA AVX
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active Active Active
Capacitance 10000 pF 10000 pF 10000 pF 10000 pF 10000 pF
Tolerance ±1% ±1% ±1% ±1% ±1%
Voltage - Rated 50V 50V 50V 50V 50V
Temperature Coefficient C0G, NP0 C0G, NP0 C0G, NP0 C0G, NP0 C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Features - - - - -
Ratings - - - - -
Applications High Reliability High Reliability High Reliability High Reliability High Reliability
Failure Rate S (0.001%) S (0.001%) S (0.001%) S (0.001%) S (0.001%)
Mounting Type Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Package / Case Radial Radial Radial Radial Radial
Size / Dimension 0.290" L x 0.090" W (7.37mm x 2.29mm) 0.290" L x 0.090" W (7.37mm x 2.29mm) 0.290" L x 0.090" W (7.37mm x 2.29mm) 0.290" L x 0.090" W (7.37mm x 2.29mm) 0.290" L x 0.090" W (7.37mm x 2.29mm)
Height - Seated (Max) 0.300" (7.62mm) 0.300" (7.62mm) 0.300" (7.62mm) 0.300" (7.62mm) 0.300" (7.62mm)
Thickness (Max) - - - - -
Lead Spacing 0.200" (5.08mm) 0.200" (5.08mm) 0.200" (5.08mm) 0.200" (5.08mm) 0.200" (5.08mm)