KYOCERA AVX CCR05CG101FS
Part No.:
CCR05CG101FS
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudCCR05CG101FS.pdf
Description:
CAP CER 100PF 200V C0G/NP0 RAD
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
Military, MIL-PRF-20, CCR05
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
100 pF
Tolerance:
±1%
Voltage - Rated:
200V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
High Reliability
Failure Rate:
S (0.001%)
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial
Size / Dimension:
0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.29mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)
Lead Style:
Formed Leads
Datasheet:
1. How to order CCR05CG101FS on Chuangxin Cloud?
3. Are the CCR05CG101FS price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CCR05CG101FS?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of CCR05CG101FS.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image CCR05CG101FS CCR05CG101FSV
Part Number CCR05CG101FS CCR05CG101FSV
Manufacturer KYOCERA AVX KYOCERA AVX
Series Military, MIL-PRF-20, CCR05 Military, MIL-PRF-20, CCR05
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Capacitance 100 pF 100 pF
Tolerance ±1% ±1%
Voltage - Rated 200V 200V
Temperature Coefficient C0G, NP0 C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Features - -
Ratings - -
Applications High Reliability High Reliability
Failure Rate S (0.001%) S (0.001%)
Mounting Type Through Hole Through Hole
Package / Case Radial Radial
Size / Dimension 0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.29mm) 0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.29mm)
Height - Seated (Max) - -
Thickness (Max) - -
Lead Spacing 0.200" (5.08mm) 0.200" (5.08mm)