KEMET CBR08C820GAGAC
Part No.:
CBR08C820GAGAC
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudCBR08C820GAGAC.pdf
Description:
CAP CER 82PF 250V C0G/NP0 0805
Manufacturer:
KEMET
Series:
CBR-SMD RF C0G
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
82 pF
Tolerance:
±2%
Voltage - Rated:
250V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Ratings:
Applications:
RF, Microwave, High Frequency
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.037" (0.95mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
Datasheet:
1. How to order CBR08C820GAGAC on Chuangxin Cloud?
3. Are the CBR08C820GAGAC price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CBR08C820GAGAC?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image CBR08C820GAGAC
Part Number CBR08C820GAGAC
Manufacturer KEMET
Series CBR-SMD RF C0G
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 82 pF
Tolerance ±2%
Voltage - Rated 250V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Ratings -
Applications RF, Microwave, High Frequency
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.037" (0.95mm)