KEMET CAS18C152KARGC
Part No.:
CAS18C152KARGC
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudCAS18C152KARGC.pdf
Description:
SFTY 1812 1.5NF X2 250 X7R 10%
Manufacturer:
KEMET
Series:
CAS SMD SFTY 250
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
1500 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
250VAC
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
X2
Applications:
Safety
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
1812 (4532 Metric)
Size / Dimension:
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.087" (2.20mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
Datasheet:
1. How to order CAS18C152KARGC on Chuangxin Cloud?
3. Are the CAS18C152KARGC price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CAS18C152KARGC?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image CAS18C152KARGC
Part Number CAS18C152KARGC
Manufacturer KEMET
Series CAS SMD SFTY 250
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 1500 pF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 250VAC
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings X2
Applications Safety
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1812 (4532 Metric)
Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.087" (2.20mm)