KEMET C356C332KDG5TA
Part No.:
C356C332KDG5TA
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudC356C332KDG5TA.pdf
Description:
CAP CER 3300PF 1KV NP0 RADIAL
Manufacturer:
KEMET
Series:
GoldMax 300 Comm C0G HV
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
3300 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
1000V (1kV)
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL, High Voltage
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial
Size / Dimension:
0.500" L x 0.270" W (12.70mm x 6.86mm)
Height - Seated (Max):
0.670" (17.02mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.400" (10.16mm)
Lead Style:
Formed Leads - Kinked
Datasheet:
1. How to order C356C332KDG5TA on Chuangxin Cloud?
3. Are the C356C332KDG5TA price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C356C332KDG5TA?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image C356C332KDG5TA
Part Number C356C332KDG5TA
Manufacturer KEMET
Series GoldMax 300 Comm C0G HV
Packaging Bulk
Product Status Active
Capacitance 3300 pF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 1000V (1kV)
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Low ESL, High Voltage
Ratings -
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.500" L x 0.270" W (12.70mm x 6.86mm)
Height - Seated (Max) 0.670" (17.02mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.400" (10.16mm)