KEMET C350C224K2G5TA
Part No.:
C350C224K2G5TA
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudC350C224K2G5TA.pdf
Description:
CAP CER RAD 220NF 200V C0G 10%
Manufacturer:
KEMET
Series:
GoldMax 300 Comm C0G
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
0.22 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
200V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial
Size / Dimension:
0.330" L x 0.200" W (8.38mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max):
0.400" (10.16mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.400" (10.16mm)
Lead Style:
Formed Leads
Datasheet:
1. How to order C350C224K2G5TA on Chuangxin Cloud?
3. Are the C350C224K2G5TA price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C350C224K2G5TA?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image C350C224K2G5TA C350C224K2G5TA7301
Part Number C350C224K2G5TA C350C224K2G5TA7301
Manufacturer KEMET KEMET
Series GoldMax 300 Comm C0G GoldMax 300 Comm C0G
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Capacitance 0.22 µF 0.22 µF
Tolerance ±10% ±10%
Voltage - Rated 200V 200V
Temperature Coefficient C0G, NP0 C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Features Low ESL Low ESL
Ratings - -
Applications General Purpose General Purpose
Failure Rate - -
Mounting Type Through Hole Through Hole
Package / Case Radial Radial
Size / Dimension 0.330" L x 0.200" W (8.38mm x 5.08mm) 0.330" L x 0.200" W (8.38mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max) 0.400" (10.16mm) 0.400" (10.16mm)
Thickness (Max) - -
Lead Spacing 0.400" (10.16mm) 0.400" (10.16mm)