KEMET C1825C473JDRAC7800
Part No.:
C1825C473JDRAC7800
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudC1825C473JDRAC7800.pdf
Description:
CAP CER 0.047UF 1KV X7R 1825
Series:
SMD Comm X7R HV
Capacitance:
0.047 µF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
1000V (1kV)
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL, High Voltage
Ratings:
Applications:
General Purpose
Size / Dimension:
0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.071" (1.80mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
Datasheet:
1. How to order C1825C473JDRAC7800 on Chuangxin Cloud?
3. Are the C1825C473JDRAC7800 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C1825C473JDRAC7800?
Image C1825C473JDRAC7800
Part Number C1825C473JDRAC7800
Manufacturer KEMET
Series SMD Comm X7R HV
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 0.047 µF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 1000V (1kV)
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Low ESL, High Voltage
Ratings -
Applications General Purpose
Package / Case 1825 (4564 Metric)
Size / Dimension 0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.071" (1.80mm)