KEMET C1812C183JCRAC
Part No.:
C1812C183JCRAC
Datasheet:
Chuangxin CloudC1812C183JCRAC.pdf
Description:
.018UF 500V
Series:
SMD Comm X7R HV
Packaging:
Bulk
Capacitance:
0.018 µF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
500V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Applications:
Bypass, Decoupling
Size / Dimension:
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.043" (1.10mm)
Datasheet:
1. How to order C1812C183JCRAC on Chuangxin Cloud?
3. Are the C1812C183JCRAC price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C1812C183JCRAC?
Image C1812C183JCRACTU C1812C183JCRAC
Part Number C1812C183JCRACTU C1812C183JCRAC
Manufacturer KEMET KEMET
Series SMD Comm X7R HV SMD Comm X7R HV
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Capacitance 0.018 µF 0.018 µF
Tolerance ±5% ±5%
Voltage - Rated 500V 500V
Temperature Coefficient X7R X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Features Low ESL, High Voltage Low ESL, High Voltage
Ratings - -
Applications Bypass, Decoupling Bypass, Decoupling
Failure Rate - -
Mounting Type Surface Mount, MLCC Surface Mount, MLCC
Package / Case 1812 (4532 Metric) 1812 (4532 Metric)
Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max) - -
Thickness (Max) 0.043" (1.10mm) 0.043" (1.10mm)