KEMET C1210X272JDGACTU
Part No.:
C1210X272JDGACTU
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudC1210X272JDGACTU.pdf
Description:
CAP CER 1210 FF
Series:
SMD Comm C0G HV Flex
Capacitance:
2700 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
1000V (1kV)
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL, Soft Termination, High Voltage
Ratings:
Applications:
Boardflex Sensitive
Size / Dimension:
0.130" L x 0.102" W (3.30mm x 2.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.110" (2.80mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
Datasheet:
1. How to order C1210X272JDGACTU on Chuangxin Cloud?
3. Are the C1210X272JDGACTU price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C1210X272JDGACTU?
Image C1210X272JDGACTU
Part Number C1210X272JDGACTU
Manufacturer KEMET
Series SMD Comm C0G HV Flex
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 2700 pF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 1000V (1kV)
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Low ESL, Soft Termination, High Voltage
Ratings -
Applications Boardflex Sensitive
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Size / Dimension 0.130" L x 0.102" W (3.30mm x 2.60mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.110" (2.80mm)