C1210X222JBRAC3316.pdf
C1210X222JBRAC3316.pdf
| Image |  |
| Part Number | C1210X222JBRAC3316 |
| Manufacturer | KEMET |
| Series | SMD Auto X7R HV VW80808 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Capacitance | 2200 pF |
| Tolerance | ±5% |
| Voltage - Rated | 630V |
| Temperature Coefficient | X7R |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Features | Soft Termination, High Voltage |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Applications | Automotive, Boardflex Sensitive |
| Failure Rate | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 1210 (3225 Metric) |
| Size / Dimension | 0.130" L x 0.102" W (3.30mm x 2.60mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Thickness (Max) | 0.075" (1.90mm) |