KEMET C1210C682JDGAC
Part No.:
C1210C682JDGAC
Datasheet:
Chuangxin CloudC1210C682JDGAC.pdf
Description:
6800PF 1000V
Series:
SMD Comm C0G HV
Packaging:
Bulk
Capacitance:
6800 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
1000V (1kV)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL, High Voltage
Ratings:
Applications:
General Purpose
Size / Dimension:
0.130" L x 0.098" W (3.30mm x 2.50mm)
Datasheet:
1. How to order C1210C682JDGAC on Chuangxin Cloud?
3. Are the C1210C682JDGAC price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C1210C682JDGAC?
Image C1210C682JDGACAUTO C1210C682JDGAC
Part Number C1210C682JDGACAUTO C1210C682JDGAC
Manufacturer KEMET KEMET
Series SMD Comm C0G HV SMD Comm C0G HV
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Capacitance 6800 pF 6800 pF
Tolerance ±5% ±5%
Voltage - Rated 1000V (1kV) 1000V (1kV)
Temperature Coefficient C0G, NP0 C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Features Low ESL, High Voltage Low ESL, High Voltage
Ratings - -
Applications General Purpose General Purpose
Failure Rate - -
Mounting Type Surface Mount, MLCC Surface Mount, MLCC
Package / Case 1210 (3225 Metric) 1210 (3225 Metric)
Size / Dimension 0.130" L x 0.098" W (3.30mm x 2.50mm) 0.130" L x 0.098" W (3.30mm x 2.50mm)