KEMET C1210C242KFGLCAUTO
Part No.:
C1210C242KFGLCAUTO
Description:
CAP CER 2.4NF 1500VDC C0G 1210
Series:
KONNEKT Auto C0G
Capacitance:
2400 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
1500V (1.5kV)
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
Size / Dimension:
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.217" (5.50mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order C1210C242KFGLCAUTO on Chuangxin Cloud?
3. Are the C1210C242KFGLCAUTO price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C1210C242KFGLCAUTO?
Image C1210C242KFGLCAUTO
Part Number C1210C242KFGLCAUTO
Manufacturer KEMET
Series KONNEKT Auto C0G
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 2400 pF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 1500V (1.5kV)
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Low ESL
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.217" (5.50mm)