KEMET C1210C102F1GAC7800
Part No.:
C1210C102F1GAC7800
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudC1210C102F1GAC7800.pdf
Description:
CAP CER 1000PF 100V C0G/NP0 1210
Manufacturer:
KEMET
Series:
SMD Comm C0G
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
1000 pF
Tolerance:
±1%
Voltage - Rated:
100V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
1210 (3225 Metric)
Size / Dimension:
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.035" (0.88mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
Datasheet:
1. How to order C1210C102F1GAC7800 on Chuangxin Cloud?
3. Are the C1210C102F1GAC7800 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C1210C102F1GAC7800?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image C1210C102F1GAC7800
Part Number C1210C102F1GAC7800
Manufacturer KEMET
Series SMD Comm C0G
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 1000 pF
Tolerance ±1%
Voltage - Rated 100V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Low ESL
Ratings -
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.035" (0.88mm)