KEMET C1206X912K1TACAUTO
Part No.:
C1206X912K1TACAUTO
Datasheet:
Chuangxin CloudC1206X912K1TACAUTO.pdf
Description:
CAP CER 1206 9.1NF 100VDC X8G
Series:
SMD Auto X8G HT150C Flex
Capacitance:
9100 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
100V
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive, Boardflex Sensitive
Size / Dimension:
0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.039" (0.98mm)
Datasheet:
1. How to order C1206X912K1TACAUTO on Chuangxin Cloud?
3. Are the C1206X912K1TACAUTO price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C1206X912K1TACAUTO?
Image C1206X912K1TACAUTO
Part Number C1206X912K1TACAUTO
Manufacturer KEMET
Series SMD Auto X8G HT150C Flex
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 9100 pF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 100V
Temperature Coefficient X8G
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Features Low ESL, Soft Termination, High Temperature
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive, Boardflex Sensitive
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.039" (0.98mm)