KEMET C1206X912J1TACTU
Part No.:
C1206X912J1TACTU
Datasheet:
Chuangxin CloudC1206X912J1TACTU.pdf
Description:
CAP CER 1206 9.1NF 100VDC X8G
Series:
SMD Comm X8G HT150C Flex
Capacitance:
9100 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
100V
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Applications:
Boardflex Sensitive
Size / Dimension:
0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.039" (0.98mm)
Datasheet:
1. How to order C1206X912J1TACTU on Chuangxin Cloud?
3. Are the C1206X912J1TACTU price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C1206X912J1TACTU?
Image C1206X912J1TACTU
Part Number C1206X912J1TACTU
Manufacturer KEMET
Series SMD Comm X8G HT150C Flex
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 9100 pF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 100V
Temperature Coefficient X8G
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Features Low ESL, Soft Termination, High Temperature
Ratings -
Applications Boardflex Sensitive
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.039" (0.98mm)