KEMET C1206X912J1TACAUTO
Part No.:
C1206X912J1TACAUTO
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudC1206X912J1TACAUTO.pdf
Description:
CAP CER 1206 9.1NF 100VDC X8G
Manufacturer:
KEMET
Series:
SMD Auto X8G HT150C Flex
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
9100 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
100V
Temperature Coefficient:
X8G
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Features:
Low ESL, Soft Termination, High Temperature
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive, Boardflex Sensitive
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension:
0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.039" (0.98mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
Datasheet:
1. How to order C1206X912J1TACAUTO on Chuangxin Cloud?
3. Are the C1206X912J1TACAUTO price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C1206X912J1TACAUTO?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image C1206X912J1TACAUTO
Part Number C1206X912J1TACAUTO
Manufacturer KEMET
Series SMD Auto X8G HT150C Flex
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 9100 pF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 100V
Temperature Coefficient X8G
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Features Low ESL, Soft Termination, High Temperature
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive, Boardflex Sensitive
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.039" (0.98mm)