KEMET C1206X472KCRACAUTO
Part No.:
C1206X472KCRACAUTO
Datasheet:
Chuangxin CloudC1206X472KCRACAUTO.pdf
Description:
CAP CER 4700PF 500V X7R 1206
Series:
SMD Auto X7R HV Flex
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Capacitance:
4700 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
500V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL, Soft Termination, High Voltage
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive, Boardflex Sensitive
Size / Dimension:
0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.047" (1.20mm)
Datasheet:
1. How to order C1206X472KCRACAUTO on Chuangxin Cloud?
3. Are the C1206X472KCRACAUTO price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C1206X472KCRACAUTO?
Image C1206X472KCRACAUTO
Part Number C1206X472KCRACAUTO
Manufacturer KEMET
Series SMD Auto X7R HV Flex
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 4700 pF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 500V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Low ESL, Soft Termination, High Voltage
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive, Boardflex Sensitive
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.047" (1.20mm)