KEMET C1206X153J3TACTU
Part No.:
C1206X153J3TACTU
Description:
CAP CER 1206 15NF 25VDC X8G 5%
Series:
SMD Comm X8G HT150C Flex
Capacitance:
0.015 µF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
25V
Temperature Coefficient:
X8G
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Features:
Low ESL, Soft Termination, High Temperature
Ratings:
Applications:
Boardflex Sensitive
Size / Dimension:
0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.039" (0.98mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order C1206X153J3TACTU on Chuangxin Cloud?
3. Are the C1206X153J3TACTU price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C1206X153J3TACTU?
Image C1206X153J3TACTU
Part Number C1206X153J3TACTU
Manufacturer KEMET
Series SMD Comm X8G HT150C Flex
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 0.015 µF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 25V
Temperature Coefficient X8G
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Features Low ESL, Soft Termination, High Temperature
Ratings -
Applications Boardflex Sensitive
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.039" (0.98mm)