KEMET C1206X104K5RAC7210
Part No.:
C1206X104K5RAC7210
Datasheet:
Chuangxin CloudC1206X104K5RAC7210.pdf
Description:
CAP CER 0.1UF 50V X7R 1206
Series:
SMD Comm X7R Flex
Capacitance:
0.1 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Soft Termination
Ratings:
Applications:
Boardflex Sensitive
Size / Dimension:
0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.039" (0.98mm)
Datasheet:
1. How to order C1206X104K5RAC7210 on Chuangxin Cloud?
3. Are the C1206X104K5RAC7210 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C1206X104K5RAC7210?
Image C1206X104K5RAC7210
Part Number C1206X104K5RAC7210
Manufacturer KEMET
Series SMD Comm X7R Flex
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 0.1 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Soft Termination
Ratings -
Applications Boardflex Sensitive
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.039" (0.98mm)