KEMET C1206X104F4JAC7800
Part No.:
C1206X104F4JAC7800
Datasheet:
Chuangxin CloudC1206X104F4JAC7800.pdf
Description:
CAP CER 0.1UF 16V U2J 1206
Series:
SMD Comm U2J Flex
Capacitance:
0.1 µF
Tolerance:
±1%
Voltage - Rated:
16V
Temperature Coefficient:
U2J
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL, Soft Termination, Low Dissipation Factor
Ratings:
Applications:
Boardflex Sensitive
Size / Dimension:
0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.035" (0.88mm)
Datasheet:
1. How to order C1206X104F4JAC7800 on Chuangxin Cloud?
3. Are the C1206X104F4JAC7800 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C1206X104F4JAC7800?
Image C1206X104F4JAC7800
Part Number C1206X104F4JAC7800
Manufacturer KEMET
Series SMD Comm U2J Flex
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 0.1 µF
Tolerance ±1%
Voltage - Rated 16V
Temperature Coefficient U2J
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Low ESL, Soft Termination, Low Dissipation Factor
Ratings -
Applications Boardflex Sensitive
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.035" (0.88mm)