KEMET C1206T475K3RAL7800
Part No.:
C1206T475K3RAL7800
Datasheet:
Chuangxin CloudC1206T475K3RAL7800.pdf
Description:
CAP CER 4.7UF 25V X7R 1206
Series:
SMD COTS X7R
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
25V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
COTS
Applications:
High Reliability, Bypass, Decoupling
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.053" (1.35mm)
Datasheet:
1. How to order C1206T475K3RAL7800 on Chuangxin Cloud?
3. Are the C1206T475K3RAL7800 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C1206T475K3RAL7800?
Image C1206T475K3RAL7800
Part Number C1206T475K3RAL7800
Manufacturer KEMET
Series SMD COTS X7R
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 4.7 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 25V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings COTS
Applications High Reliability, Bypass, Decoupling
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.053" (1.35mm)