KEMET C1206T474K4RCL
Part No.:
C1206T474K4RCL
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudC1206T474K4RCL.pdf
Description:
.470UF 16.0V
Manufacturer:
KEMET
Series:
SMD COTS X7R
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
0.47 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
16V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
COTS
Applications:
High Reliability, Bypass, Decoupling
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.039" (1.00mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
Datasheet:
1. How to order C1206T474K4RCL on Chuangxin Cloud?
3. Are the C1206T474K4RCL price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C1206T474K4RCL?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image C1206T474K4RCL7025 C1206T474K4RCLTU C1206T474K4RCL
Part Number C1206T474K4RCL7025 C1206T474K4RCLTU C1206T474K4RCL
Manufacturer KEMET KEMET KEMET
Series SMD COTS X7R SMD COTS X7R SMD COTS X7R
Packaging Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active
Capacitance 0.47 µF 0.47 µF 0.47 µF
Tolerance ±10% ±10% ±10%
Voltage - Rated 16V 16V 16V
Temperature Coefficient X7R X7R X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Features - - -
Ratings COTS COTS COTS
Failure Rate - - -
Mounting Type Surface Mount, MLCC Surface Mount, MLCC Surface Mount, MLCC
Package / Case 1206 (3216 Metric) 1206 (3216 Metric) 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) - - -
Thickness (Max) 0.039" (1.00mm) 0.039" (1.00mm) 0.039" (1.00mm)