KEMET C1206T105K5RACTU
Part No.:
C1206T105K5RACTU
Datasheet:
Chuangxin CloudC1206T105K5RACTU.pdf
Description:
CAP CER 1206 COTS
Series:
SMD COTS X7R
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
COTS
Applications:
High Reliability, Bypass, Decoupling
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.043" (1.10mm)
Datasheet:
1. How to order C1206T105K5RACTU on Chuangxin Cloud?
3. Are the C1206T105K5RACTU price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C1206T105K5RACTU?
Image C1206T105K5RACTU
Part Number C1206T105K5RACTU
Manufacturer KEMET
Series SMD COTS X7R
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 1 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings COTS
Applications High Reliability, Bypass, Decoupling
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.043" (1.10mm)