KEMET C1206C443KAGLCAUTO
Part No.:
C1206C443KAGLCAUTO
Description:
CAP CER 44NF 250VDC C0G 1206
Series:
KONNEKT Auto C0G
Capacitance:
0.044 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
250V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL
Applications:
Automotive
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.142" (3.60mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order C1206C443KAGLCAUTO on Chuangxin Cloud?
3. Are the C1206C443KAGLCAUTO price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C1206C443KAGLCAUTO?
Image C1206C443KAGLCAUTO
Part Number C1206C443KAGLCAUTO
Manufacturer KEMET
Series KONNEKT Auto C0G
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 0.044 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 250V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Low ESL
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.142" (3.60mm)