KEMET C1206C395K8RAC7800
Part No.:
C1206C395K8RAC7800
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudC1206C395K8RAC7800.pdf
Description:
CAP CER 3.9UF 10V X7R 1206
Series:
SMD Comm X7R
Capacitance:
3.9 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
10V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Applications:
Bypass, Decoupling
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.053" (1.35mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
Datasheet:
1. How to order C1206C395K8RAC7800 on Chuangxin Cloud?
3. Are the C1206C395K8RAC7800 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C1206C395K8RAC7800?
Image C1206C395K8RAC7800
Part Number C1206C395K8RAC7800
Manufacturer KEMET
Series SMD Comm X7R
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 3.9 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 10V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings -
Applications Bypass, Decoupling
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.053" (1.35mm)