KEMET C1206C204K3GLCAUTO
Part No.:
C1206C204K3GLCAUTO
Description:
CAP CER 0.2UF 25VDC C0G 1206
Series:
KONNEKT Auto C0G
Capacitance:
0.2 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
25V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL
Applications:
Automotive
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.142" (3.60mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order C1206C204K3GLCAUTO on Chuangxin Cloud?
3. Are the C1206C204K3GLCAUTO price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C1206C204K3GLCAUTO?
Image C1206C204K3GLCAUTO
Part Number C1206C204K3GLCAUTO
Manufacturer KEMET
Series KONNEKT Auto C0G
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 0.2 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 25V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Low ESL
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.142" (3.60mm)