KEMET C1206C164K5GLCAUTO
Part No.:
C1206C164K5GLCAUTO
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 160NF 50VDC C0G 1206
Manufacturer:
KEMET
Series:
KONNEKT Auto C0G
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
0.16 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.142" (3.60mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order C1206C164K5GLCAUTO on Chuangxin Cloud?
3. Are the C1206C164K5GLCAUTO price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C1206C164K5GLCAUTO?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image C1206C164K5GLCAUTO
Part Number C1206C164K5GLCAUTO
Manufacturer KEMET
Series KONNEKT Auto C0G
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 0.16 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Low ESL
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.142" (3.60mm)