KEMET C0805X473F3GEC
Part No.:
C0805X473F3GEC
Datasheet:
Chuangxin CloudC0805X473F3GEC.pdf
Description:
CAP CER 0805 47NF 25V C0G 1%
Series:
ESD SMD Comm C0G
Packaging:
Bulk
Capacitance:
0.047 µF
Tolerance:
±1%
Voltage - Rated:
25V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL, Soft Termination
Ratings:
Applications:
Boardflex Sensitive, ESD Protection
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.055" (1.40mm)
Datasheet:
1. How to order C0805X473F3GEC on Chuangxin Cloud?
3. Are the C0805X473F3GEC price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C0805X473F3GEC?
Image C0805X473F3GECAUTO C0805X473F3GEC7210 C0805X473F3GECAUTO7210 C0805X473F3GEC7800 C0805X473F3GEC
Manufacturer KEMET KEMET KEMET KEMET KEMET
Series ESD SMD Comm C0G ESD SMD Comm C0G ESD SMD Comm C0G ESD SMD Comm C0G ESD SMD Comm C0G
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active Active Active
Capacitance 0.047 µF 0.047 µF 0.047 µF 0.047 µF 0.047 µF
Tolerance ±1% ±1% ±1% ±1% ±1%
Voltage - Rated 25V 25V 25V 25V 25V
Temperature Coefficient C0G, NP0 C0G, NP0 C0G, NP0 C0G, NP0 C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Ratings - - - - -
Failure Rate - - - - -
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Thickness (Max) 0.055" (1.40mm) 0.055" (1.40mm) 0.055" (1.40mm) 0.055" (1.40mm) 0.055" (1.40mm)