KEMET C0805X272F3TACAUTO
Part No.:
C0805X272F3TACAUTO
Datasheet:
Chuangxin CloudC0805X272F3TACAUTO.pdf
Description:
CAP CER 0805 2.7NF 25VDC X8G
Series:
SMD Auto X8G HT150C Flex
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Capacitance:
2700 pF
Tolerance:
±1%
Voltage - Rated:
25V
Temperature Coefficient:
X8G
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Features:
Low ESL, Soft Termination, High Temperature
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive, Boardflex Sensitive
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.039" (0.98mm)
Datasheet:
1. How to order C0805X272F3TACAUTO on Chuangxin Cloud?
3. Are the C0805X272F3TACAUTO price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C0805X272F3TACAUTO?
Image C0805X272F3TACAUTO
Part Number C0805X272F3TACAUTO
Manufacturer KEMET
Series SMD Auto X8G HT150C Flex
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 2700 pF
Tolerance ±1%
Voltage - Rated 25V
Temperature Coefficient X8G
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Features Low ESL, Soft Termination, High Temperature
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive, Boardflex Sensitive
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.039" (0.98mm)