KEMET C0805R104J5RACTU
Part No.:
C0805R104J5RACTU
Datasheet:
Chuangxin CloudC0805R104J5RACTU.pdf
Description:
CAP CER 0805 FE
Series:
SMD Indust X7R HT175C
Capacitance:
0.1 µF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C
Features:
Soft Termination, High Temperature
Ratings:
Applications:
Bypass, Decoupling, Boardflex Sensitive
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.035" (0.88mm)
Datasheet:
1. How to order C0805R104J5RACTU on Chuangxin Cloud?
3. Are the C0805R104J5RACTU price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C0805R104J5RACTU?
Image C0805R104J5RACTU
Part Number C0805R104J5RACTU
Manufacturer KEMET
Series SMD Indust X7R HT175C
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 0.1 µF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 175°C
Features Soft Termination, High Temperature
Ratings -
Applications Bypass, Decoupling, Boardflex Sensitive
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.035" (0.88mm)