KEMET C062C224J5R5TA
Part No.:
C062C224J5R5TA
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
.220UF 50.0V
Manufacturer:
KEMET
Series:
LDD Comm X7R
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
0.22 µF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
Bypass, Decoupling
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial
Size / Dimension:
0.290" L x 0.090" W (7.37mm x 2.29mm)
Height - Seated (Max):
0.300" (7.62mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)
Lead Style:
Straight
1. How to order C062C224J5R5TA on Chuangxin Cloud?
3. Are the C062C224J5R5TA price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C062C224J5R5TA?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image C062C224J5R5TA
Part Number C062C224J5R5TA
Manufacturer KEMET
Series LDD Comm X7R
Packaging Bulk
Product Status Active
Capacitance 0.22 µF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings -
Applications Bypass, Decoupling
Failure Rate -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.290" L x 0.090" W (7.37mm x 2.29mm)
Height - Seated (Max) 0.300" (7.62mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.200" (5.08mm)