KEMET C0603S102K1RACTU
Part No.:
C0603S102K1RACTU
Datasheet:
Chuangxin CloudC0603S102K1RACTU.pdf
Description:
CAP CER 1000PF 100V X7R 0603
Series:
SMD Comm X7R FE
Capacitance:
1000 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
100V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Floating Electrode
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.034" (0.87mm)
Datasheet:
1. How to order C0603S102K1RACTU on Chuangxin Cloud?
3. Are the C0603S102K1RACTU price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C0603S102K1RACTU?
Image C0603S102K1RACTU
Part Number C0603S102K1RACTU
Manufacturer KEMET
Series SMD Comm X7R FE
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 1000 pF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 100V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Floating Electrode
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.034" (0.87mm)