KEMET C0603C161M1HACTU
Part No.:
C0603C161M1HACTU
Datasheet:
Chuangxin CloudC0603C161M1HACTU.pdf
Description:
CAP CER 160PF 100V X8R 0603
Capacitance:
160 pF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
100V
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.034" (0.87mm)
Datasheet:
1. How to order C0603C161M1HACTU on Chuangxin Cloud?
3. Are the C0603C161M1HACTU price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C0603C161M1HACTU?
Image C0603C161M1HACTU
Part Number C0603C161M1HACTU
Product Status Active
Capacitance 160 pF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 100V
Temperature Coefficient X8R
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.034" (0.87mm)