KEMET C0603C160M3HACTU
Part No.:
C0603C160M3HACTU
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudC0603C160M3HACTU.pdf
Description:
CAP CER 16PF 25V X8R 0603
Manufacturer:
KEMET
Series:
SMD Comm X8R HT150C
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
16 pF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
25V
Temperature Coefficient:
X8R
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Features:
Low ESL, High Temperature
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.034" (0.87mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
Datasheet:
1. How to order C0603C160M3HACTU on Chuangxin Cloud?
3. Are the C0603C160M3HACTU price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C0603C160M3HACTU?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image C0603C160M3HACTU
Part Number C0603C160M3HACTU
Manufacturer KEMET
Series SMD Comm X8R HT150C
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 16 pF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 25V
Temperature Coefficient X8R
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Features Low ESL, High Temperature
Ratings -
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.034" (0.87mm)