KEMET C0402C240K8HACTU
Part No.:
C0402C240K8HACTU
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudC0402C240K8HACTU.pdf
Description:
CAP CER 24PF 10V X8R 0402
Series:
SMD Comm X8R HT150C
Capacitance:
24 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
10V
Temperature Coefficient:
X8R
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Features:
Low ESL, High Temperature
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.022" (0.55mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
Datasheet:
1. How to order C0402C240K8HACTU on Chuangxin Cloud?
3. Are the C0402C240K8HACTU price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C0402C240K8HACTU?
Image C0402C240K8HACTU
Part Number C0402C240K8HACTU
Manufacturer KEMET
Series SMD Comm X8R HT150C
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 24 pF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 10V
Temperature Coefficient X8R
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Features Low ESL, High Temperature
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)