WeEn Semiconductors BYV29G-600PQ
Part No.:
BYV29G-600PQ
Package:
TO-262-3 Long Leads, I2PAK, TO-262AA
Datasheet:
Chuangxin CloudBYV29G-600PQ.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 600V 9A I2PAK
Package/Case:
Packaging:
Tube
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
600 V
Current - Average Rectified (Io):
9A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.3 V @ 8 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
75 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10 µA @ 600 V
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-262 (I2PAK)
Operating Temperature - Junction:
175°C (Max)
Datasheet:
1. How to order BYV29G-600PQ on Chuangxin Cloud?
3. Are the BYV29G-600PQ price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BYV29G-600PQ?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BYV29G-600PQ.
Image BYV29G-600PQ BYV29G-600,127
Part Number BYV29G-600PQ BYV29G-600,127
Manufacturer WeEn Semiconductors WeEn Semiconductors
Series - -
Package/Case TO-262-3 Long Leads, I2PAK, TO-262AA TO-262-3 Long Leads, I2PAK, TO-262AA
Packaging Tube Tube
Product Status Active Active
Technology Standard Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 600 V 600 V
Current - Average Rectified (Io) 9A 9A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.3 V @ 8 A 1.3 V @ 8 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 75 ns 75 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 10 µA @ 600 V 10 µA @ 600 V
Qualification - -
Mounting Type Through Hole Through Hole
Supplier Device Package TO-262 (I2PAK) TO-262 (I2PAK)
Operating Temperature - Junction 175°C (Max) 175°C (Max)