WeEn Semiconductors BYV29B-600PJ
Part No.:
BYV29B-600PJ
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
Chuangxin CloudBYV29B-600PJ.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 600V 9A D2PAK
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
600 V
Current - Average Rectified (Io):
9A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.3 V @ 8 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
75 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10 µA @ 600 V
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
D2PAK
Operating Temperature - Junction:
175°C (Max)
Datasheet:
1. How to order BYV29B-600PJ on Chuangxin Cloud?
3. Are the BYV29B-600PJ price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BYV29B-600PJ?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BYV29B-600PJ.
Image BYV29B-500,118 BYV29B-600PJ BYV29B-600,118
Part Number BYV29B-500,118 BYV29B-600PJ BYV29B-600,118
Manufacturer WeEn Semiconductors WeEn Semiconductors WeEn Semiconductors
Series - - -
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active
Technology Standard Standard Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 600 V 600 V 600 V
Current - Average Rectified (Io) 9A 9A 9A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.3 V @ 8 A 1.3 V @ 8 A 1.3 V @ 8 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 75 ns 75 ns 75 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 10 µA @ 600 V 10 µA @ 600 V 10 µA @ 600 V
Qualification - - -
Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Supplier Device Package D2PAK D2PAK D2PAK
Operating Temperature - Junction 175°C (Max) 175°C (Max) 175°C (Max)