WeEn Semiconductors BYC5B-600,118
Part No.:
BYC5B-600,118
Manufacturer:
WeEn Semiconductors
Category:
Single Diodes
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
Chuangxin CloudBYC5B-600,118.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 500V 5A D2PAK
Manufacturer:
WeEn Semiconductors
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
500 V
Current - Average Rectified (Io):
5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
2.9 V @ 5 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
50 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 600 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
D2PAK
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)
Datasheet:
1. How to order BYC5B-600,118 on Chuangxin Cloud?
3. Are the BYC5B-600,118 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BYC5B-600,118?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BYC5B-600,118.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image BYC5B-600,118
Part Number BYC5B-600,118
Manufacturer WeEn Semiconductors
Series -
Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 500 V
Current - Average Rectified (Io) 5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 2.9 V @ 5 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 50 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 µA @ 600 V
Capacitance @ Vr, F -
Grade -
Qualification -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package D2PAK
Operating Temperature - Junction 150°C (Max)